Dream like you'll live forever, live like you'll die today.

Ora 21.45. Inca putin si urmeaza al 2-lea meci din ultima grupa Euro. Un meci fara un magnetism aparent, de vreme ce Anglia si Franta, cele 2 forte ale grupei se intalnisera mai devreme.

Pe de o parte Suedia o echipa care pare ca traieste printr’un singur jucator – Ibra. Pe cealalta parte e Ucraina, tara gazda, cu fani nebuni si cu motivatia echipei care trebuie sa demonstreze ceva.

Trening sau costum.

Echipele intra in teren. Camerele se opresc asupra celor 2 selectioneri, 2 sahisti ce isi arunca piesele in lupta. Antrenorul Ucrainei, Oleg Blahin aduce mult cu Piturca. Intr’un costum al nationalei, lejer, de parca s-ar fi trezit acum o ora si a aruncat pe el ce a gasit la indemana. Nu tine la aparente.

Contrastant, Erik Hamren intr’un costum aranjat perfect precum un bancher gata sa incheie un contract important. Aparent, un om care tine la detalii, ergo un fin observator al jocului. Pare ca el are un avantaj inca de la inceput.

Meciul incepe. Speranta defineste acest meci, echipa care va castiga luand o optiune serioasa pentru depasirea grupelor. Speranta ca „Ibra” sau „Sheva” la cei 35 de ani ai sai vor avea o sclipire.

Prima repriza nici nu merita povestita. Un joc aglomerat, o lupta surda pentru suprematia mijlocului, cu mingi pasate de la o echipa la alta si cu centrari prin care se vrea punerea in evidenta a celor 2 super-varfuri. Doar sclipirile copilului Konoplyanka mai anima un meci ce altfel pare desprins din Liga I.

2 titani

Dupa pauza lucrurile se schimba radical. Ucraina tine mingea, are ocazii, se simte vointa dar lipseste calitatea.

In minutul 52 insa vine lovitura de tun. Zlatan pune latul ghetei sale personalizate in 6 metri, iar Isaksson plonjeaza inutil peste minge. O mare galben-albastra explodeaza in tribune. Mai este insa un ocean galben-albastru care tace. Comentatorul spune o tampenie, dar nu conteaza. E 1-0 pentru Suedia. Ar fi prima victorie a Suediei in fata unei tari gazda.

3 minute de nimic. Ucraina e inca in inertie dupa soc. Gusev ajunge cu mingea in partea dreapta si centreaza. Din spate vine Sheva si ajunge la minge inaintea fundasului. Bietul, uitase pe cine tine. E 1-1, iar Ucraina ia foc. Speranta prinde din nou contur.

Minutul 62. Corner. Konoplyanka. Shevchenko. 2-1. Atat.Ucrainenii se bucura in timp ce suedezii si’au pierdut glasul. Romanii se uita la meci si se intreaba ce ar fi facut Romania daca ar fi fost in locul Ucrainei la 1-0. Probabil s’ar fi baricadat sa nu mai ia inca vreo 2-3.

Pana la sfarsit doar sutul lui Ibra mai da emotii. Dar Pyatov il respinge, doar el stie cum. Inca o ocazie in prelungiri, dar daca nu e Zlatan nu e gol.

Mai merita mentionat ca Sheva e inlocuit in minutul 82. La 35 de ani !

2-1 si Ucraina spera. Suedia se intoarce la hotel si incepe sa impacheteze. Pentru ei Euro e gata !